Władza pachnie drapieżnie

NTO Wywiad Iwony Kłopockiej-Marcjasz z Agatą Wasilenko

- W kinach niedawno gościł film "Pachnidło" - ekranizacja wspaniałej powieści Süskinda, a pani właśnie wydała "Tajemnice pachnidła". To przypadek?

 

- Nie, moja książka o perfumach została zainspirowana "Pachnidłem". Ten film

świetnie opisuje fascynujący proces powstawania perfum. Pomyślałam, że interesująca byłaby opowieść o tajemnicach perfumiarstwa, do których kluczem i punktem wyjścia byłyby sceny z filmu i analiza procesu tworzenia zapachów przez Grenouille'a, jego głównego bohatera. Pamięta pani na przykład, jak kilkuletni Grenouille, dziecko autystyczne, wypowiedział pierwsze słowo, leżąc na stosie drewna, przeznaczonego do opalania domu? On sam nie wykorzystał jego zapachu do produkcji pachnidła. Czasy perfum drzewnych to czasy współczesne - wykorzystują zapach wilgotnej ziemi albo świeżo przepiłowanego drewna.

Mężczyźni w Polsce bardzo lubią zapamiętany z dzieciństwa zapach drewnianego piórnika. Tym zamiłowaniem do drzewnych woni należy pewnie tłumaczyć ogromną popularność u nas Fahrenheita Diora, łączącego nuty drzewne z zapachami balsamicznymi i kwiatowymi.

wiecej na stronach NTO  

   __________________________________________________________

A może gwiazdy są winne, że tyjesz

Dziennik Bałtycki

"Dieta horoskopowa" to poradnik jak ludzie urodzeni w poszczególnych znakach zodiaku mogą bronić się przed skłonnością do nadmiernego jedzenia i jak zmienić swoje życie, żeby pozbyć się niechcianych krągłości...

Więcej w Dzienniku Bałtyckim nr 21/2007

  ____________________________________________________________

Perfumy dobierze ci Grenouille

Gazeta we Wrocławiu, Aleksandra Czwojdrak

Połykając "Tajemnice pachnidła" dowiemy się, m.in., dlaczego przy szefowej- świeżo upieczonej babci najlepiej pachnieć Tresor Lancome'a, czy są perfumy, które zamiast maskować naturalną woń ciała człowieka, wręcz ją naśladują albo czy perfumy mogą mieć coś wspólnego z mobbingiem...

Więcej w Gazecie Wyborczej.

  ____________________________________________________________

 Książka "Tajemnice pachnidła" Agaty Wasilenko powstała z inspiracji filmem "Pachnidło"

Życie Warszawy

Znajdziemy tu opis kilkudziesięciu perfum i historię ich powstania. Autorka radzi też, jakie perfumy są najodpowiedniejsze na jaką okazję czy porę dnia oraz do jakiego typu osobowości pasują.

Więcje w Życiu Warszawy.

Copyright  © Wydawnictwo Grodkowskie 2007


wydawnictwo grodkowskie